close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2017

  Dnia 30.11.2017 w Międzynarodowym Centrum Sztuki Współczesnej Yarat w Baku miało miejsce wydarzenie zatytułowane PROJEKT.ETNO.BAKU zorganizowane pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP we współpracy z Fundacją M.I.A.S.T.O Białystok.

  Goszczący w Baku już po raz trzeci przedstawiciel ETNO.BAKU p. Sławomir Mojsiuszko  przybliżył azerbejdżańskim gościom historię polskiego etnodizajnu od połowy XIX w. aż po dzień dzisiejszy (od poszukiwania patriotycznych inspiracji w kulturze ludowej za czasów zaborów, poprzez nagrodzone na światowej wystawie w Paryżu w 1925 r. wytwory rzemieślników niepodległej Polski, po powojenną działalność m. in. Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czy CEPELII.)


  Wykorzystując w nowatorski sposób przyjazne środowisku, naturalne materiały, bądź dając drugie życie starym przedmiotom, Etnodizajn stawał się także Ekodizajnem. Warta podkreślenia jest również międzynarodowa współpraca dizajnerów i rzemieślników, której owocem są znajdujące nabywców artystyczne przedmioty, wytworzone z ekologicznych materiałów przy wykorzystaniu tradycyjnych umiejętności.


  Zestawienie oryginalnych wyrobów tradycyjnego rzemiosła z ich nowatorskimi  interpretacjami polskich współczesnych dizajnerów świadczy o intensywnym rozwoju tej dziedziny sztuki. Pokazano m. in. prace obecnej w Yarat artystki p. Anny Kotowicz- Puszkarewicz, która podzieliła się z obecnymi spostrzeżeniami dotyczącymi współpracy z lokalnymi rzemieślnikami z północno-wschodniej Polski w ramach interdyscyplinarnego projektu „UWOLNIĆ PROJEKT”.


  Podstawowym przesłaniem koncepcji „UWOLNIĆ PROJEKT” jest ożywienie dawnych wytworów rzemieślniczych i nadanie im nowego kształtu. Projektanci  opracowują współczesne wersje dawnych, tradycyjnych wytworów rzemieślniczych znajdujących się w Magazynie Gospodarki Podstawowej i Rzemiosła Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wyboru obiektów dokonuje grupa projektantów, rzemieślników, etnologów i muzealników. Nowe przedmioty powstają w efekcie ścisłej współpracy rzemieślnika i projektanta, a w Internecie zostaje zamieszczona dokumentacja wykonawcza powstałych produktów na wolnej licencji Creative Commons (uznanie autorstwa z możliwością tworzenia utworów zależnych). Zainteresowani  mogą pobierać dokumentację z sieci i wykonać przedmiot u lokalnego rzemieślnika lub samodzielnie, dostosowując go do własnych potrzeb.


  Współautor projektu  Artur Puszkarewicz  stwierdził: „jeśli rzemiosło ma żyć, musi być potrzebne”. Anna Kotowicz- Puszkarewicz i Artur Puszkarewicz to artyści z AZE design, którzy łączą tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi materiałami i procesami, a w swoich pracach stawiają na prostotę i funkcjonalność. Polscy artyści planują nawiązanie współpracy z azerbejdżańskimi rzemieślnikami i projektantami.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: